Biblioteka Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu dobila je vrijednu donaciju knjiga iz privatne biblioteke prof. dr. Amira Ljubovića (1945-2019).

Ljubaznošću porodice prof. dr. Ljubovića, fond Biblioteke FFUNSA obogoćen je za vrijednu građu iz oblasti filozofije, lingvistike i književnosti, kulturne historije itd.

Profesor Amir Ljubović rođen 1945. godine u Sarajevu, gdje je 1970. diplomirao arapski jezik i književnost na Odsjeku za Orijentalistiku (danas Odsjek za orijentalnu filologiju) Filozofskog fakulteta.
Na Odsjeku za filozofiju istoga fakulteta odbranio je magistarsku radnju pod naslovom Kafijin kompendijum iz logike, a 1988. godine doktorsku disertaciju Radovi naših pisaca iz oblasti logike na arapskom jeziku – Historijsko-komparativna istraživanja.
Stručno i naučno interesovanje profesora Ljubovića bilo je područje kulturne historije Bosne i Hercegovine, i to književna baština Bošnjaka na orijentalnim jezicima o čemu je objavio veći broj naučnih i stručnih radova.

Tokom svoje karijere prof. dr. Ljubović je radio na Orijentalnom institutu u Sarajevu gdje je 1972. godine biran za asistenta, 1980. za višeg asistenta, a 1988. za višeg naučnog saradnika.
Na Odsjeku za orijentalnu filologiju Filozofskog fakulteta 1990. godine biran je u zvanje vanrednog profesora, a 1996. u zvanje redovnog profesora.
Držao je nastavu na predmetima Orijentalno-islamska civilizacija, Historija arapskog jezika s uvodom u semitistiku, Stvaralaštvo Bošnjaka na orijentalnim jezicima, Uvod u orijentalnu filologiju i Uvod u iranistiku na matičnom odsjeku i na predmetu Historija filozofije istočnih naroda na Odsjeku za filozofiju. Također je izvodio nastavu na postdiplomskom studiju Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu. Bio je gostujući profesor na Odsjeku za turkologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, gdje je držao predavanja na predmetu Islamska civilizacija.
Za svog života prof. Ljubović objavio je šest autorskih knjiga (Logička djela Bošnjaka na arapskom jeziku, Sarajevo, 1996; Prozna književnost Bosne i Hercegovine na orijentalnim jezicima (u koautorstvu sa S. Grozdanićem), Sarajevo, 1996; Nad Bašagićevom zaostavštinom, Mostar, 1998; Hasan Kafija Pruščak (u koautorstvu sa F. Nametkom), Sarajevo 1998; The works in Logic by Bosniac authors in Arabic, Leiden-Boston, 2008; Al-adab al-natri li al-Busna wa al-Harsak bi al-lugat al-šarqiyya (u koautorstvu sa S. Grozdanićem), al-Qahira, 2008.
Prof. dr. Amir Ljubović preminuo je u Sarajevu 26. novembra 2019. godine.