Novi naslovi

36,10,0,50,1
4,600,60,0,3000,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
1,2,0,0,2,25,17,6,2,1,0,20,0,1
Kratak pregled historije perzijske književnosti autora M. Jaʼfar Yahaqqi
Kratak pregled historije perzijske književnosti autora M. Jaʼfar Yahaqqi
Nove granice kineske filozofije uredili N. Kahteran i B. Mou
Nove granice kineske filozofije uredili N. Kahteran i B. Mou
Scenarij i filmska adaptacija autorica E. Tataragić
Scenarij i filmska adaptacija autorica E. Tataragić
Umiruće tijelo politike autora S. Musabegovića
Umiruće tijelo politike autora S. Musabegovića
Lingva latina per se illvstrata. pars 1 autora  H. Ørberg
Lingva latina per se illvstrata. pars 1 autora H. Ørberg

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu održana je u petak 26.10.2018. radionica „ArcheoReality,“ u okviru 10. međunarodne konferencije BAM 2018 Evropske smjernice za saradnju biblioteka, arhiva i muzeja „Javno zagovaranje u svrhu boljeg pozicioniranja biblioteka, arhiva i muzeja u zajednici.“ Proširena stvarnost (augmented reality) predstavlja korisničko viđenje stvarnosti prošireno računarski generiranim sadržajem.

Ova tehnologija inkorporira virtualni sadržaj unutar realnog okruženja, te posredstvom mobilnih uređaja i tableta omogućava „oživljavanje“ nepokretne slike u stvarnosti.

Na radionici „ArcheoReality“ tehnologija proširene stvarnosti je iskorištena u svrhu računalnog generiranja anotacije na primjeru arheoloških nalaza. Arheološki nalazi koji su poslužili kao primjer, prezentirani su u okviru saradničke aktivnosti Katedre za arheologiju i Katedre za bibliotekarstvo na Danima otvorenih vrata UNSA i FFUNSA 2018., pod nazivom „Izložba studenata arheologije i bibliotekarstva Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu - ArcheoReality“. Cilj radionice je demonstrirati upotrebu besplatne i funkcionalne aplikacije proširene stvarnosti hpReveal u svrhu vizualnog obogaćivanja, edukativnog anotiranja i popularnog prezentiranja izložbenih aktivnosti u informacijskim ustanovama. Nakon pohađanja radionice ArcheoReality kandidati se znaju služiti aplikacijom proširene stvarnosti hp Reveal, kao i Microsoftovim programom za obradu video formata Windows Movie Maker. Kandidati su osvijestili različite načine primjene ove popularne tehnologije u izložbenim i drugim aktivnostima informacijskih ustanova, orijentiranim na privlačenje pažnje konzumenata informacija digitalnog doba.

U realizaciji radionice učestvovale su: Džejla Khattab, Nadina Grebović-Lendo i studentice Katedre za bibliotekarstvo: Amina Begić, Anida Ibričić, Amina Kerla, Lejla Mušanović, Amina Omanović, Anisa Podbićanin.